ČLÁNEK - 04.12.2011 TJ Lokomotiva Břeclav - volejbal

Představujeme : Pavla Rozkydálková - Výsledkový servis VO TJ Lokomotiva Břeclav v 48. týdnu 2011
Pavla Rozkydálková
V dětství jsem dělala různé sporty. K volejbalu jsem se dostala úplnou náhodou již ve 3. třídě základní školy. Už od samého začátku jsem hrála v Brně za Královo Pole, kde mě naučili vše z volejbalu. Vždy jsem byla vedena k postu smečařky. S juniorským týmem VK KP Brno se nám podařilo vyhrát extraligu a s týmem žen jsme v extralize obsadili v sezoně 2009/10 druhé a v sezoně 2010/11 třetí místo. V Králově Poli byly vždy dobré výsledky, ale zase tomu byla potřeba věnovat mnoho času. A proto se sama divím, že jsem při volejbalové zatíženosti celkem obstojně zvládala studium na španělském gymnáziu a začátky studia na ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně. Právě z nedostatku volného času, zdravotním potížím s koleny a důvodu, že jsem nemohla provozovat další sporty, které mám ráda, jsem se letos rozhodla skončit s "profesionálním" volejbalem v extraligovém VK KP Brno. Začala jsem ho hrát na nižší, ale kvalitní prvoligové úrovni. Protože mám plno dalších zájmů a koníčků, ráda se bavím, cestuji a to něco stojí, začala jsem ke studiu ještě pracovat v jedné firmě, ze které mě prozatím nevyhodili

Ženy „A“: I. Liga - Ženy Lokomotivy Břeclav doma naplno bodovaly

Tento týden nás čekala dvě důležitá domácí utkání se soupeřkami z Nového Jičína, které se v aktuální tabulce řadí na 5. místo. Předešlé dva zápasy hrané v Novém Jičíně dopadly velmi těsně v náš prospěch, když jsme oba dva zápasy vyhrály 3:2. Proto jsme čekaly, že odvetné zápasy pro nás budou těžké. Navíc byla naše domácí hala na Lokomotivě obsazená a my jsme musely hrát v náhradní hale ZŠ kpt. Rubena Charvátské Nové Vsi. Ovšem v pátek přijely soupeřky v nejmenším možném počtu hráček (šesti), bez trenéra a ve velmi obměněné sestavě. Takže naše obavy začaly opadávat. V pátek i v sobotu měla utkání naprosto stejný průběh a myslím si, že se jednalo o nejhorší zápasy letošní sezóny. Hlavním důvodem bylo to, že soupeřky nekladly odpor, prakticky nehrály nic a my jsme se jejich hře naprosto přizpůsobily. Do obou utkání jsme sice nastoupily dobře, první sety jsme s převahou vyhrály, ale od druhého setu naše pozornost začala opadat a tím víc jsme se přizpůsobovaly jejich hře. Za vedení 2:0 na sety, jsme si nejspíš myslely, že máme již zápas vyhraný a vše půjde samo. Ale tím, že jsme hodně kazily servis a soupeřky měly dobrou obranu v poli, jsme v obou utkáních třetí set prohrály. Prohra třetího setu nás probrala aspoň natolik, abychom si uvědomily, že něco musíme změnit. Začaly jsme lépe servírovat. A pokud to šlo, hrály se rychlé kombinace středem sítě. Ty byly v obou zápasech velmi úspěšné. Obě utkání tedy skončila 3:1 na sety v náš prospěch.
TJ Lokomotiva Břeclav – TJ Nový Jičín 3:1 (12,22,-22,15)
TJ Lokomotiva Břeclav – TJ Nový Jičín 3:1 (11,15,-20,22)

Sestava Lokomotivy: nahrávačka - Slobodová, univerzálka – Fabikovičová a Hunkařová, blokařky – Lucká I., Lucká R. a Rylichová , smečařky – Rozkydálková ,Pavelková, Štrychová a Jiroušková, libero Moláková a trenérka Fabikovičová.

Další utkání odehrajeme opět v domácím prostředí. Ve SH Lokomotivy přivítáme volejbalistky z Opavy a bude se jistě jednat o těžší zápasy než s Novým Jičínem. První utkání se bude hrát v pátek 9. prosince 2011 v 19 hodin a odveta začne v sobotu 10. prosince 2011 od 10 hodin. To, že půjde opět o divácky atraktivní utkání, napovídá postavení týmů v tabulce. Lokomotiva je na druhém místě a soupeřky z Opavy jsou na místě čtvrtém. Se ztrátou jednoho bodu na třetí místo, které by jim zajišťovalo boje o první až šesté místo v druhé části soutěže.
Markéta Štrychová

Kadetky „A“: I. liga - Prvoligové kadetky ve Znojmě

V sobotu 3. prosince 2011 zajížděly svěřenky trenérky Vladany Šedé k dalšímu dvojutkání za soupeřkami do Znojma, kde nastoupily v sestavě M. Tesařová, M. Backová, S. Pániková, M. Peterková, N. Kaňová, T. Machová a D. Wunschová.
V prvním utkání zvítězily břeclavské kadetky v úvodních dvou setech 25:22 a 25:21. Bohužel ve třetím setu za stavu 23:23 nezvládly koncovku a ani v dalších dvou setech se už nedokázaly vzepřít tvrdému servisu soupeřek, a tak prohrály v tie-breaku 12:15 a celkově tedy 2:3.
Druhý zápas se od začátku vyvíjel podobně jako ten první a reprezentantky Lokomotivy vyhrály první dva sety 25:15 a 25:21. Ve třetím setu se obdobně jako v prvním utkání zvedl výkon soupeřek a naše volejbalistky v něm prohrály 18:25. Naštěstí se ve čtvrtém setu karta obrátila a díky zlepšenému výkonu v koncovce jej břeclavské hráčky vyhrály 25:22 a celkově 3:1 na sety.

PSK Pegas Znojmo – TJ Lokomotiva Břeclav A 3:2 (-22,-21,23,14,12)
PSK Pegas Znojmo – TJ Lokomotiva Břeclav A 1:3 (-15,-21,18,-22)

Kadetky „A“: I. liga - Důležitá výhra v I.lize kadetek v Brně nad Juniorem

V neděli 4. prosince 2011 cestovaly kadetky na další prvoligová utkání do Brna, kde sehrály dva zápasy proti týmu Junioru.
Do prvního setu dostala důvěru trenérky Vladany Šedé sestava: S. Pániková, T. Machová, M. Peterková, N. Kaňová, M. Tesařová a kapitánka M. Backová.
Od prvních míčů se podařilo soupeřkám dostat naše hráčky díky kvalitnímu podání pod tlak, díky němuž nebyly schopny správně přihrát a míče jen "zadarmo" odevzdávaly zpět přes síť. Výsledkem byla výhra soupeřek v poměru 25:15. Počínaje druhým setem se naštěstí karta obrátila a hráčky Lokomotivy získaly převahu, díky níž zvítězily 25:14, 25:15 a 25:16. Soustředěným výkonem si tedy v tomto utkání připsaly na své konto výhru 3:1.
Do druhého utkání nastoupila na hřiště stejná sestava břeclavských kadetek jako v prvním zápase a hned od prvních míčů se ujala vedení, které se podařilo udržet až do koncovky, v níž zvítězily 25:23. Další dva sety proběhly zcela pod taktovkou soupeřek, které v nich vyhrály 25:13 a 25:18. Ve čtvrtém setu se ze strany reprezentantek Lokomotivy projevila větší sehranost a vůle po vítězství, které přišlo v koncovce v poměru 25:20. O vítězi tedy musel rozhodnout tie-break, v němž se svěřenkyním trenérky Vladany Šedé doslova podařilo urvat vítězství 15:13, čímž dosáhly další výhry, tentokrát 3:2.
Další dvojutkání sehrají břeclavské kadetky v neděli 11. prosince na domácí palubovce od 11 hodin proti Novému Veselí, které má stejně jako náš tým 4 porážky, a tak půjde o přímý souboj o vedení v prvoligové tabulce.
TJ Junior Brno A – TJ Lokomotiva Břeclav A 1:3 (15,-14,-15,-16)
TJ Junior Brno A – TJ Lokomotiva Břeclav A 2:3 (-23,13,18,-20,-13)

Vladana Šedá

Kadetky „B“: KP - Žákyně v KP kadetek dvakrát podlehly Junioru

Břeclavské žákyně v neděli cestovaly do Brna, kde v nám dobře známém prostředí ZŠ Novolíšeňské, odehrály další část KP kadetek, proti hráčkám Junioru Brno, které také dobře známe ze soutěže žákyň.
Vzhledem k souběžně hranému ligovému utkání kadetek nastoupily Břeclavanky bez své kapitánky M. Tesařové, kterou na pozici nahrávačky nahradila Z. Kratochvílová, na pozici diagonální hráčky nastoupila J. Václavíková, smečařky P. Sušovská a N. Polachová, blokařky I. Severová a kapitánka L. Miklíková a střídající T. Macounová.
Cílem těchto zápasů bylo zapojit do hry i holky z "béčka" žákyň, které neznají postavení s jednou nahrávačkou a zaměřit se na taktický servis.
V prvním utkání jsme dobře podávali a navíc se nám dařilo i dobře přihrávat nepříjemný servis soupeřek. V prvním setu jsme vedli 20:17, pak přišel totální kolaps na příjmu a když už jsme dostali balon na druhou stranu sítě, nebyli jsme schopní soupeře ubránit na síti, což nám dělalo problém i po zbytek dne a to znamenalo porážku v prvním setu 20:25. Ve druhém setu jsme začali dobře, ale vedení jsme udrželi jen do půlky setu, poté jsme opět tahali za kratší konec provazu a v koncovce už byly soupeřky lepší, prohráváme 19:25. Třetí set byl jako přes kopírák, na začátku vedeme a držíme se. Následně soupeř přebírá iniciativu a v koncovce vítězí, tentokrát 20:25 a celkově tak prohráváme 0:3 na sety.
První zápas byl z naší strany velice dobrý. I přes porážku 0:3 dokázaly děvčata bez hlavní nahrávačky, proti kompletním soupeřkám, hrát důstojnou roli. Rozhodla zejména obrana na síti (možná i díky absenci Mariky), která se nám nedařila a absence kvalitního útoku z kůlu (protože naše nejlepší smečařka musela nahrávat).
Cíl jsme ale částečně splnili, podařilo se nám do hry zapojit Natku i Terku, což se nám ve zbytku sezony bude určitě hodit. Některé hráčky dokázaly plnit i pokyny s umístěním servisu, což je taky pozitivní.
Na nic nečekáme a po krátké pauze zahajujeme odvetné utkání. Bohužel začátek prvního setu nám naprosto uniká, děláme spoustu chyb a soupeř je rychle trestá, což znamená ztrátu prvního setu v poměru 16:25. Druhý set je z naší strany lepší, skvělým servisem si vypracováváme vedení 13:7, pak opět přichází slabší příjem a neschopnost odblokovat soupeřův útok. Set ztrácíme v koncovce 21:25. Třetí set je naopak od začátku v režii holek z Junioru, prohráváme 5:10 a tento náskok si Brno drží až do koncovky 18:23, v závěru už se nezmáháme na odpor a prohráváme 18:25 a celkově opět 0:3 na sety.
Druhý zápas nás velmi trápila přihrávka, zejména Iva a Natka v průběhu zápasu psychicky odcházejí. Iva bohužel poté i na servisu. Celý zápas jsme nedokázali nalézt recept na obranu na síti a společně se slabším příjmem to bylo rozhodující. Bohužel v druhém zápasu už jsem neměl tak dobrý pocit z předvedené hry, dělali jsme spoustu zbytečných chyb.
Nicméně je potřeba také uznat, že soupeřky vyhrály zaslouženě, když nás jednoznačně přehrály v útočné fázi. Jejich servis byl stabilní a u většiny hráček velice tvrdý.
Doufejme, že tyto zápasy pro nás budou užitečné zejména ve sbírání zkušeností, které budeme zužitkovávat v soutěži žákyň.

TJ Junior Brno B – TJ Lokomotiva Břeclav B 3:0 (20,19,20)
TJ Junior Brno B – TJ Lokomotiva Břeclav B 3:0 (16,21,18)