ČLÁNEK - 08.05.2009 TJ Lokomotiva Břeclav - volejbal

Velká cen Brna - historické vítězství Lokomotivy
Na úspěch v prestižním turnaji „Velká cena Brna 2009“, čekal břeclavský volejbal dlouhá léta. 8. května 2009 se konal na lužáneckých antukových kurtech 72. ročník, kterého se zúčastnilo 12 mužských a 14 ženských týmů.
Do Brna přijely bojovat i ženy TJ Lokomotivy Břeclav, které v letošním roce vyhrály krajský přebor i kvalifikaci do 2.ligy. Tím si splnily své sportovní cíle pro tuto sezónu. Na tomto turnaji se chtěly pokusit přidat něco navíc a získat historické prvenství pro Břeclav. Turnaj byl rozlosován do třech skupin a jen vítěz skupiny postupovat do finále. Hned v prvním zápase čekal na Lokomotivu budoucí soupeř z 2.ligy, tým VK Křenovice. Po vyrovnaném začátku utkání se břeclavské hráčky začaly více prosazovat kvalitním podáním, dobrým blokem a tvrdým útokem. Proto zaslouženě vyhrály svůj první letošní zápas na antuce 2:0. Dalšími soupeři ve skupině byly výkonnostně slabší týmy. TJ Sokol Hodonín a TJ Junior Brno Lokomotiva snadno porazila také 2:0. Po té nastoupily břeclavanky k nejtěžšímu utkání skupiny. Čekal je ambiciózní tým extraligových juniorek KP Brno B. Po nervózním začátku setu Lokomotiva prohrávala už 2:9. V průběhu dalších míčů se její hra uklidnila a začala stahovat náskok Brna. To se jí však úplně nepovedlo a set prohrála. Do druhého setu nenastoupila lehce indisponovaná blokařka Ivana Lucká a proto na smeči muselo hrát libero Hana Moláková. Tato změna se vyplatila. Břeclav se od začátku setu ujala vedení, vyvarovala se vlastních chyb a obranu zaměřila na nejlépe útočící hráčku soupeře. S touto důslednou obranou hrou si brněnská univerzálka neporadila. Břeclav ji ubránila zlepšenými bloky a dobrou hrou v poli. Lokomotiva vyhrála druhý set a zápas skončil 1:1. Dle turnajového řádu lepším počtem bodů postoupila TJ Lokomotiva Břeclav do finálové skupiny. Tam je čekaly vítězky dalších dvou skupin. Účastník 2.ligy DDM Brno a extraligové juniorky KP Brno A. V prvním utkání finálové skupiny porazilo KP Brno A tým DDM Brno 2:0. V druhém zápase Lokomotiva Břeclav díky výbornému podání porazila družstvo KP Brno A 2:0. A po dlouhém osmi hodinovém volejbalovém maratónu nastoupila k poslednímu utkání turnaje, proti DDM Brno. V tomto zápase potřebovala Lokomotiva k celkovému vítězství získat jeden set. To se podařilo a hned první set vyhrála. Ve druhém setu již povolila v koncentraci a zápas skončil na sety 1:1.
Tím dosáhla TJ Lokomotiva Břeclav dalšího velkého úspěchu a jako jediný volejbalový tým žen z Břeclavi vyhrála Velkou cenu Brna v celé turnajové historii. Vítězný tým hrál v sestavě: nahrávka Slobodová, smeč Fabikovičová a Pavelková, blok Lucká Ivana, Rylichová Šárka a Jančálková, univerzál Hunkařová a libero Moláková.
Trenéra Baránka na turnaji zastupoval Ivan Rylich.